Holland Lop Nationals 2009

OPEN

 

 OPEN HOLLANDS 
 
  BEST OF BREED OPEN - Janessa & Phyllis Chrisp, SJD, JJ153
  BEST OP BREED OPEN - Maya & Matt Jordon, BSB, ASH
  BEST DISPLAY - MARYLOUISE COWAN
  BEST FUR - Dan Grande  
       535 Hollands shown by 63 exhibitors  
     Judges: Ruth & Ann Dapper, Bruce Ormsby & Mike Avesing 
       
SOLID SR BUCK    
  Judge:Ruth Dapper - 103 in class, 43 exhibitors
1 Bonnie Norton S573  
2 Stephanie Valentine & Brenda Dumas DC  
3 Craig Shearer KEN  
4 Pandora & John Allen RQ  
5 Jenny Poprawski 151C  
6 Dan Grande D19  
7 Tracy Lukeman & Jenna Buchenauer T27S  
8 MaryLouise Cowan TM  
9 MaryLouise Cowan OV  
10 Tracy Lukeman & Jenna Buchenauer S238T  
       
SOLID SR DOE    
  Judge: Bruce Ormsby - 61 in class, 34 exhibitors
1 Emily & James Meagher DIXIE  
2 Karen Bailey TR  
3 Tiffeny Schwandt 7S73  
4 John Borsick SARA  
5 Abigail Erickson GB111  
6 Dwan Guth O503  
7 Loretta Odabashia, Allan & Becky Ormond O921  
8 Todd Naragon N90  
9 Scott Rodriguez T127S  
10 Marie Heath AVA  
       
SOLID JR BUCK    
  Judge: Ruth Dapper - 790 in class, 41 exhibitors 
1 Teri Antonini 8B52 BOSV SOLID
2 Gina Cook GB123  
3 MaryLouise Cowan C757  
4 Reneah Raffay RCC  
5 Loretta Odabashian, Allan & Becky Ormond O14  
6 Heather & Nancy Washburn WW250  
7 Tiffeny Schwandt 8S250  
8 Dwayne Scott D686  
9 Tony Cox 3J233  
10 Francine & Eve Waters H20908  
       
SOLID JR DOE    
  Judge: Mike Avesing - 77 in class, 41 exhibitors
1 Janessa & Phyllis Chrisp JJ153 BOB, BOV SOLID
2 Ashlee Richards FRO  
3 Jenny Poprawski 177C  
4 Francine & Eve Waters H20882  
5 Chris & Willis Plank 2LFP  
6 Tiffeny Schwandt 8S224  
7 Roman & Mariola Kulesza WR604  
8 Krysten Kolivras ZA6  
9 Dan Grande D80  
10 Tony Cox 3J298  
       
BROKEN SR BUCK    
  Judge: Mike Avesing - 72 in class, 41 exhibitors
1 Maya & Matt Jordon ASH BOSB, BOSV BROKEN
2 Emily & James Meagher PEC  
3 Ashlee Richards BANA  
4 Bonnie Norton S521  
5 MaryLouise Cowan TC  
6 MaryLouise Cowan 3C  
7 Emily & James Meagher NEO  
8 Karen Bailey TR2  
9 Roman & Mariloa Kulesza WR207  
10 Heather & Nancy Washburn WW63  
       
BROKEN SR DOE    
  Judge: Ruth Dapper - 38 in class, 28 exhibitors
1 Chris & Willis Plank 7CIP  
2 Denise & J Chase Crafton CD453  
3 Emily & James Meagher PRA  
4 Sam & Shari Albrecht DH3  
5 Dwan Guth BPRIS  
6 Emily & James Meagher BERN  
7 Scott Rodriguez TN  
8 Dan Grande D61  
9 Gina Cook GB113  
10 Sam & Shari Albrecht S2TT  
       
BROKEN JR BUCK    
  Judge: Bruce Ormsby - 46 in class, 27 exhibitors
1 Roman & Mariloa Kulesza WR600  
2 Chris & Willis Plank SHRP  
3 Roman & Mariloa Kulesza WR620  
4 Karen Bailey SMC2  
5 Francine & Eve Waters H20884  
6 Jenny Poprawski 197C  
7 Stephanie Valentine & Brenda Dumas CHIEF  
8 Carla Hartman TZ3  
9 Tracy Lukeman & Jenna Buchenauer S324T  
10 Jocelyn & ??? Desenze J32  
       
BROKEN JR DOE    
  Judge: Anna Dapper - 59 in class, 33 exhibitors
1 Francine & Eve Waters H20875 BOV BROKEN
2 Tiffeny Schwandt 8S264  
3 Marie Heath RIM  
4 Tracy Lukeman & Jenna Buchenauer S326T  
5 MaryLouise Cowan C738  
6 Francine & Eve Waters H20901  
7 Marie Heath RIB  
8 Krysten Kolivras ZA3  
9 Tiffeny Schwandt 8S280  
10 Marie Heath CELO  
       
  FUR    
1 Dan Grande D42  
2 Tiffeny Schwandt 8S224  
3 Tracy Lukeman & Jenna Buchenauer T274S  
4 Dawn Guth BMARC  
5 Debbie Vigue S1